Başarılı Olmak İçin Kurtulmanız Gereken Alışkanlıklar

15
Görüntüleme

Günlük hayatta ve iş hayatında başarılı olmak için iyi alışkanlıklar edinmek yeterli olmuyor. Kötü alışkanlıklardan da kurtulmanız gerekmekte. Hayatınıza pozitif bir yön vermek için diyete başlamak, spora gitmek yeterli değil. Bunların yanında nelerden kurtulmamız gerekiyor işte yazımız.

Sosyal medyayı sık sık kontrol etmeyi bırakın

Sosyal medya platformları sizi kendine bağlamakta gayet ustalaşmış. Bir giren bir daha çıkamıyor. Facebook’ta zaman öldürmek eğlenceli olabilir, fakat hayati değil.

Her şey sizin üzerinize olduğu düşüncesinden kurtulun

Patronunuz sizi kovmak için plan yapmıyor. Marketteki kasiyer pantolonunuzun kesimine bakıpta gülmüyor. İnanın hepsinin kendi problemleri, sorunları var. Herkesin sizi irdelediği düşüncesinden kurtulun.

Aynı anda iki işin üstesinden gelme alışkanlığınızı unutun

İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar sadece %2’lik bir kesimin birden çok görevi aynı anda yapabileceğini gösteriyor. Bu yüzden kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve plana uyun. Planın dışına çıkmanız gereken zamanlarda diğer işlerinize bir süre ara verin. Dilerseniz Zaman Yönetimi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın

Çünkü bu bir oyundur ve asla kazanılmaz. Her zaman daha akıllı, daha güzel / yakışıklı, daha zengin birileri olacaktır. Kendinize, işinize, ailenize, sağlığınıza odaklanın. Asıl kazanmak budur.

Şikayet etmeyi bırakın

Çünkü değmez. Konuşmadan önce düşünün. Çünkü söyledikleriniz sizi ve etrafınızdakileri etkileyebilir. İyi şeylerden bahsedin iyi şeyler olsun. Söz ve düşünce enerjidir. Mutlaka hayatınızı etkileyecektir.

Zamanınızı negatif insanlarla boşa harcamayın

Sizi sevmiyor ya da sizi desteklemiyorlarsa onlardan kurtulun. Onlara bağırmanıza, onları kırmanıza gerek yok. Sadece onlar için müsait olmayın yeterli. Nasıl olsa fark etmeyecekler çünkü ben merkezliler.

Uzun ve gereksiz toplantılardan kaçının

Az toplantı demek çok iş demektir. Gerekli görülen kısa toplantıları yapın yeterli olacaktır. Halen sosyal, neşeli ve etkili olabilirsiniz. Bir sonraki toplantıda şu konulara odaklanın ve toplantıyı bitirin:

Ne üzerinde çalışılıyor?
Neler bitirildi?
Üzerinde çalışılan şeyin bitirilmesi için ne gerekiyor?

Göreceksiniz hızlı ve etkili bir toplantı olacak.

Evet demeyi bırakın

Yeterince zamanınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında var. Ama yanlış şeyler yaptığınız için yok gibi görünüyor. Her şeye ve herkese evet demeyi bırakıp hayır kelimesini bağrınıza basın.

Kendinizden nefret etmeyi bırakın

Yaptığınız şey her ne ise siz onda iyisiniz ki yapıyorsunuz. Başınızın içinden gelen o saçma sesi susturamıyorsanız meditasyona başlayın. Meditasyon hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. Hatta daha çabuk sonuç almak istiyorsanız elinize bir kağıt bir kalem alın ve bu yıl değiştirmek istediğiniz 3 şeyi yazın. Yıl sonu gelmeden değiştireceksiniz.

Oturma alışkanlığınızı bırakın

Ayağa kalkın, yürüyün, koşun, spor yapın, egzersiz yapın. Ne yaparsanız yapın ama oturmayın.

Başarısız olmaya son verin

Olduğunuzdan daha iyisiniz, bunu bilmenizde fayda var. Sizde bundan daha fazla potansiyel var ve her geçen gün daha da gençleşmiyorsunuz. İş mi kuracaksınız? Kurun. Bu saçma iş yerini bırakacak mısınız? Bırakın. Sizi bundan alıkoyan tek şey yine sizsiniz.

Kararlarınızla övünmeyi bırakın

Beyniniz bir şeyi yapma kararı aldığınızda ve insanlara duyurduğunuzda bu işi başardığınızı düşünür. Buna engel olun. Lafta kalmasın, gerçekleştirin. İngilizce bilenler için şu konuşmayı dinlemesini tavsiye ediyoruz.

Bahane üretmeyi bırakın

Bahane üretmek size bir şey kazandırmayacak. Buna harcayacağınız zamanda sonuç üretin.

Saçma televizyon programlarından uzak durun

Bir yetişkin olarak sizin eğlence tarzınız bu olmamalı. Kısmetse olurlar, evlendirme programları, onun bunun stili beyniniz için adeta bir fast food.

Takıntılı kıyamet senaryoları oluşturmayı bırakın

Sağlıklı ve mantıklı bir şüphecilik tabiki iyidir. Ama kötümser ve karamsar insanlar dünyayı değiştiremediler, insanları motive edemediler, başarılı olamadılar. Asla da olamayacaklar. Bu yüzden karamsarlığı bırakın.

Kontrolünüz dışında gelişen olaylara takılmayın

Zamana, enerjinize, kendinizi geliştirmeye odaklanın. Kendinize odaklanın, kendinizi kontrol eden mekanizma olun.

Her şey mükemmel olmalı düşüncesinden kurtulun

Her şey mükemmel olamaz. Bu sadece sizde erteleme duygusunun gelişmesine sebep olur. Bazı şeyler olduğu gibi kalmalı.

Hayatınızda başarılar sizinle olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin