Balıklar Su İçer Mi

10
Görüntüleme

Su insan vücudunun ortalama %70 kadarını oluşturur. Bebeklerin %90 kadarını oluştururken yaş büyüdükçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Fakat bu durum sadece insanlara mahsus değildir.

Diğer tüm canlıların vücudunun bir kısmı su ile oluşmaktadır. Bu suyun yoğunluğu canlıdan canlıya değişmektedir. Örneğin süt veren büyük baş hayvanların vücutlarının ortalama %87 kadarı sudur. Canlılar vücutlarındaki tuz ve protein dengesini sağlamak için idrar yoluyla dışarı attığı suyu içerek karşılar. Bu yüzden su canlıların fizyolojik varlığı için olmazsa olmazdır. Buna balıklar da dahildir.

Balıklar tatlı su ve tuzlu su balıkları olarak ikiye ayrılır. Her iki su tipinde yaşayabilen balıklar da vardır.

Tuzlu suyun tuz yoğunluğu, barındırdığı balıkların vücutlarındaki tuz yoğunluğundan daha fazladır. Bu durum tuzlu su balığının vücudundan düzenli olarak su çıkışına neden olur ve balık sürekli su içmek durumunda kalır.

Tatlı su balıklarında ise durum tam tersidir. Vücudundaki suyun tuz yoğunluğu bulunduğu suyun tuz yoğunluğundan düşük olduğu için, balığın vücuduna sürekli bir su girişi olmaktadır. Balık ise bu fazla suyu sürekli dışarı atmaktadır.

Sonuç olarak sadece balıklar değil, vücudunda su bulunan tüm canlılar su içmek zorundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin