Antik Mezopotamya Ve Günümüze Etkileri

11
Görüntüleme

Mezopotamya, kelime anlamı olarak iki ırmak arasında kalan bölge demektir. Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında kalan yerdir ve günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır.

Büyük bölümü bugünkü Irak’ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Bu yüzden bölgede bol miktarda petrol bulunmaktadır. Mezopotamya toprakları verimlidir ve iklim şartları yerleşime uygundur. Mezopotamya; Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.

Mezopotamya’nın Günümüze Bıraktığı Hediyeler

Mezopotamya bilim, fen ve teknoloji, sağlık gibi alanlarda insanlık tarihinin ilklerini yaşamış ve günümüze kadar ulaştırmıştır.

Bunlardan en önemlilerinden birisi yazıdır. Sümerler tarafından icat edilen çivi yazısı geçmişin kayıtlarını bizlere sunmaktadır. Ayrıca yazı sayesinde Hammurabi Kanunları hayatta kaldı ve hukuk alanının temelleri atılmış oldu. Yine bu yazı sayesinde Gılgamış Destanı gibi bir destanı gün yüzüne çıkarabildik. Bu destan Uruk kralı Gılgamış’ın ölümsüzlüğü arayışının hikayesini anlatır. Nuh tufanının bilinen en eski anlatılışıdır.

Tekerlek ilk kez kimin tarafından icat edildi bilinmese bile bilinen en eski tekerlek yine Mezopotamya’da bulunmuştur. Ortalama 5.500 yıllıktır.

Bugün bizim kullandığımız 10’lu sayı sistemine benzer bir şekilde 60’lı sayı sistemi kullanan Mezopotamya halkı, bugün halen kullandığımız saat sistemini keşfettiler. Çemberi 360 derece olarak nitelendirdiler. Matematikte 4 işlem dışında üslü sayıları da biliyorlardı, bu sayede yüksek binalar yapabildiler. Değişik şekillerin alanlarını hesaplama formülleri vardı. Pisagor daha hayatta değilken Pisagor Teorisini kullanıyorlardı. Çember ile çok alakalı oldukları için muhtemelen pi sayısını da biliyorlardı.

Matematik bilgileri yüksek olduğu için astronomide de ileriydiler. Yıldızların, gezegenlerin, ayın hareketini ve konumunu hesaplamayı biliyorlardı. Ayın evrelerini hesaplayarak ilk takvimi icat ettiler. Bugün kullandığımız takvimin atası olan bu takvim 12 aydan oluşan 360 günlük bir takvimdi ve artık günü vardı.

Sağlık alanında ise envai çeşit krem ve haplar kullanıyorlardı. Tam olarak sağlık alanında ileri bir toplum olmasalar bile farklı sağlık sorunlarının kayıtlarını tutuyor ve başkalarının teşhisinde kullanıyorlardı.

Günümüzde bize sıradan gelen kullandığımız şeylerin bir çoğu binlerce yıl önce Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Bu devrin son bulmasının temel sebebi ise 35 civarında şehrin farklı kişilerce yönetilmesi, bu şehirlerin sürekli birbirlerine saldırması; ardından tek bir yönetici gelmesi. Sonra en baştan şehirlerin kendi yöneticisini istemesi ve sürecin baştan başlamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin