3D Yazıcılarla Yapılmış İnanılmaz Şeyler

19
Görüntüleme

Her şey 15. Yüzyılda yazıcının Johannes Gutenberg tarafından icat edilmesiyle başladı. Aslında çok hızlı gelişen teknoloji karşısında yazıcıların bu kadar yavaş gelişmesi de ayrı bir muamma. Yazıcı, tarayıcı, Bluetooth, WiFi derken 3D yazıcılar yavaş yavaş hayatımızda yer etmeye başladı. Belki de geleceğin teknolojisi olacak kim bilir. İşte 3D yazıcılarla yapılmış en inanılmaz şeyler.

1. 3D Makyaj

Yapay renklendiriciler kadınlar için yavaş yavaş olmazsa olmaz konumuna geliyor. Moda dünyası tarafından özellikle çok talep görüyor. Artık 3D yazıcılarla makyaj yapmak iyice kolaylaştı.

2. Ayakkabı

Kadınların ayakkabıları sevdiği kadar erkeklerin de sevdiğini biliyor muydunuz? Artık kendi modellerinizi 3D yazıcılarda yapabilirsiniz.

3. Kıyafet

Bu maddemiz de kadınların ilgisini çekiyor. Ama elden gelen bir şey yok. Tamamen tekstil ürünü gibi görünen 3D yazdırılmış kıyafetler artık insanlığın elinde.

4. Sentetik Yiyecekler

Evet evet! Sentetik yiyecekleri de yazdırabilirsiniz. Sadece göstermelik değil, yemelik. Kulağa çılgınca gelebilir ama yazıcının beslemesine ne koyarsanız onu yazdırırsınız.

5. Tıbbi Protezler

Buradan sonra listemiz ilginçleşmeye başlıyor. İstediğiniz şekilde diş, ağız, kol, bacak. Aklınıza ne gelirse. Üstelik gerçekçi görüntü ile. Etkileyici değil mi?

6. Gerçekçi Yüz Maskesi

Özellikle film yapımcılarının çok işine yarayacak bu yöntem. Bir kişiyi birden çok rolde oynatmak yerine gerçekçi maskesiyle bir dublör oynatabilecekler. Binlerce lira vererek estetik operasyonlara ya da uzun makyajlara gerek yok artık. Ya da yüzünüzde bir yara oluştu ve geri iyileşmesi yok. Bıçak altına yatmak yerine 3D yazıcıların güzelliğini tadabileceksiniz.

7. Silah Ve Parçaları

Silahların hizmet ettiği endüstri genelde illegal olsa bile ülkelerin emniyet birimleri geçerli bir amaç için kullanıyorlar. Kanunen henüz gerekli değişiklikler hiç bir ülkede yapılmadı ayrıca. Ama yine de ne olursa olsun yazdırılabilir çalışan bir proje.

8. 3D Yazdırılmış Araba (Strati)

Yeni ÖTV zamlarından sonra araba almak yerine 3Dyazıcı alıp arabayı yazdırmak epey mantıklı 🙂 Üstelik aracınız hasar gördüğünde tamirinizi kendiniz yapabilirsiniz. Görseldeki Strati araba 49 parçadan oluşuyor. Ortalama 50.000 Türk Lirası maliyeti oluştu ve saatte 64 km hızla gidebiliyor.

9. 5 Katlı Ofis Binası

Görseldeki 5 katlı bina 3D yazıcılarla oluşturuldu. İnanılmaz değil mi? Hem inşaat malzemesinden hem de zamandan ve işçilikten tasarruf.

10. Biyolojik Vücut Parçaları

Giyim kuşam gibi şeyler bir yana bu olay bir yana. Et ve kemikten oluşan vücudumuzda bir parçamızı kaybettiğimizde bakterilerle ayrışabilen yeni parçalar yapmak artık mümkün. Teknolojinin belki de en güzide olayı bu olsa gerek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin