2017 İçin Ürkütücü Kehanetler

167
Görüntüleme

2016 yılının ülkemiz ve dünya için pek iyi bir yıl olduğu söylenemez. 2017 için de dillerde dolaşan epey ürkütücü kehanet mevcut.

2016 yılında Suriye ve Yemen cehenneme döndü, ülkemizde terör iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı, Kuzey Kore 2 nükleer atış yaptı, Amerika yeni başkanını seçti ve kimse memnun olmadı derken berbat bir yıl olarak hafızalarımızda yer edindi. Fakat daha bitmedi, dünya genelinde 2017 yılının daha kötü olacağına dair kehanetler var.

1. İtalya Bankacılık Sistemi Çökebilir

Böyle bir listede ilk sıraya yerleşmesi gereken kehanet. 2088 krizi hiç yaşanmamış gibi davranan dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi İtalyan bankaları her an çökebilir. Hatta Euro bölgesinde olmasından dolayı tüm Avrupa’yı etkileyebilir. Avrupa’nın Yunanistan krizinden sonra böyle bir durumu kaldırması hiç kolay değil.

2. Amerika Çin Savaşı

Trump seçildikten sonra Çin ile ilgili düşüncelerini alenen dile getirdi. Çin malı ürünlere kısıtlama getirmesi ile aleni bir savaş olmasa bile ticari bir savaş ortaya çıkabilir. Aralarındaki ticaret hacmi 600 Milyar Dolar olan iki ülkenin ticaretini bitirmesi demek iki ülkenin de ekonomisine darbe ve halkın tükettiği mallara darbe vurmak demek. Bir çok ülkenin de elektronik ürünlere erişiminin kısıtlanması demek. Çin’in Amerika’dan dahilde işleme ile ithal edip geri Asya’ya sattığı ürünler ise tabiki Uzak Doğu ülkelerini vurabilir.

3. Taliban’ın Afganistan’ı Tekrar Alması

Fanatik islamik bir grup olan talibanı yaş itibarıyla hatırlamayanlar olabilir, biraz google gezintisi rahatlıkla faydalı olacaktır. Taliban daha yüksek bir bütçe ile geri döndü diye söyleniyor. Üstelik hedefleri yazlık bölgeler değil tüm Afganistan. Ülkenin 400 bölgesinden 150 tanesi taliban kontrolünde ve 50 tanesi daha kuşatma altında. 2001 yılından bu yana ulaştıkları en yüksek bölge sayısı ve Amerika yalnızca 10.000 askerle götürdüğü demokrasiyi koruyor(!) bu yıl büyük ihtimalle Afganistan talibana teslim olacaktır.

4. Marine Le Pen Fransa Başkanı Olacak

Fransa 2017 seçimlerinde anketlerde en önde boy gösteren Ön Cephe Partisi, Fransa’da gayette milliyetçi bir parti. Soykırımlarını inkar eden, nazi şarkılarıyla seçimlere giren bu partinin iktidara gelmesi şüphesiz tüm Avrupa, Kuzey ve Orta Afrika ile Amerika’yı etkileyecektir. 2012 yılında parti “faşist” olarak nitelendirilince Marine hanım mahkemeye gitti ve mahkeme adeta faşitsiniz işte diyerek yanıt verdi. Parti seçildiği taktirde ilk işleri Avrupa Birliği’nden çıkmak olacak ve Fransa adeta Hitler tarzında yönetilecek.

5. Kuzey Kora Tamamen Nükleere Dönebilir

Nükleer mevzusunda hep İran’a yüklenilmiştir, fakat asıl korkulması gereken ülke kesinlikle Kuzey Kore. 2016 yılında 2 adet nükleer denemesi yapmışlardı ve toplamda 5 adet deneme gerçekleştirdiler. Hiç bir ülke bir füzeye yerleştirerek nükleer denememişti ta ki Kuzey Kore yapana kadar. Başkan Kim ellerinde hazır ve nazır 20 adet nükleer füze bulunduğunu kendisi dile getirmişti. Tehlike uzak değil.

6. IŞİD Tehlikesi

Ülkemizde ve Avrupa’da terör saldırılarını iyice artıran IŞİD, militanlarını eğitip memleketlerine gönderiyor. Tek bir amaçla: Yıkım. Masum sivillerin katli. 2017 yılında başta ülkemizde ve Almanya, Fransa, İngiltere’de adını çok duyacak gibiyiz.

7. Siber Bir Saldırı

23 Aralık 2015 tarihinde Batı Ukrayna’da bir siber saldırı 230.000 evi kışın ortasında elektriksiz bırakmıştı. Bu insanlık tarihinde trafoya yapılan ilk büyük siber saldırı oldu. Üstelik Ukrayna’nın trafoları siber güvenlik hususunda Amerika dahil bir çok ülkeden daha sağlam olarak biliniyordu. Manuel yedekler ile 6 saat sonra anca düzeltilebilen bu saldırı kolay atlatıldı diyebiliriz. Çünkü manuel yedek sadece bir kaç ülkede mevcut. Aynı saldırı örneğin ülkemize yapılmış olsaydı 2 ay kadar elektriksiz kalabilirdik. Bunun dışında Fransız TV5 Rus hackerlar tarafından mahvedildi. 2016 sonlarında Ukrayna tekrar saldırı sonucu elektriksiz kaldı. Dünya’yı toz duman edebilecek bir siber saldırı yapılma olasılığı 2017 yılında ihtimaller arasında.

8. Soykırımlar

Irak, Yemen ve Suriye adı soykırım olmasa bile ağır darbe almış halde. Kısmen Nijerya, Pakistan ve Afganistan şiddete maruz kalıyor. Ukrayna, Meksika ve Somali’de ölümler durmuyor. 2017 yılında bu ülkelere 2 tane daha eklenebilir. Mynamar ve Orta Afrika Cumhuriyeti. Orta Afrika Cumhuriyeti etnik köken olarak bölünmüş halde ve sokaklarda çeteler boy gösteriyor. Son 2 yıldır olaysız gün geçmiyor ve ırkçı ayırım dolayısı ile her an soykırım başlayabilir. Mynamar ise 60 yıllık dikta rejiminden yeni kurtulmuş bir ülke. Ülkede refah kol gezmezi gerekirken yerine güvenlik güçlerinin etnik kökenden ötürü sebepsizce öldürdüğü Rohingya insanları var. 2017 yılında bu ırkın soykırım ile bitirilmesi kaçınılmaz gibi.

9. Yeni Bir Dünya Savaşı

Yeni 1913 kapıda, 3. Dünya savaşı yolda olabilir. Çin – Amerika gerginliği, Çin’in ani çıkışları, NATO’nun tavrı, Rusya’nın 2017 yılında Baltık Denizine ineceğiz demesi ve Türkiye büyük elçisinin öldürülmesi gibi dalaletler insanı şüpheye düşürmüyor desek yalan olur.

10. Amerika’da Ayaklanma

Zaten durmak bilmeyen olaylar mevcutken silahlanmanın da artışıyla Amerika’da bir ayaklanma ortaya çıkabilir. Siyasi kutuplaşma hat safhada ve kimse bir birine güvenmiyor. Sosyal medyada başlayan minik ateşlenmeler sokaklara sürekli sıçrıyor. Endişeli, ayrık ve kızgın bir halkın ne yapacağı belli olmaz. Her an fitili biri ateşleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin